ENDODONCJA
Leczenie endodontyczne, czyli inaczej leczenie kanałowe zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. W ramach leczenia endodontycznego wykonuje się zabiegi takie jak kanałowe leczenie zęba, czyli usunięcie chorej miazgi z korzeni zęba, a następnie wypełnienie korzeni specjalnym materiałem, który zapobiega ponownemu zakażeniu i umożliwia zachowanie zęba w jamie ustnej.
Rozróżniamy dwa rodzaje leczenia: kanałowe pierwotne oraz powtórne leczenie kanałowe wykonywane, gdy w leczonym już zębie kanałowo pojawia się ponowny stan zapalny.
W przypadku uszkodzenia zęba przez próchnicę, leczenie kanałowe pozwala zachować oryginalny ząb i zapobiec konieczności jego usunięcia. Leczenie to może pomóc w zapobieganiu przedwczesnej utracie zębów, a w połączeniu z koroną protetyczną przywróci funkcję i komfort zębów oraz Twojego uśmiech.
endodoncja
W Jadencie zależy nam na zdrowiu naszych Pacjentów i na minimalnie inwazyjnym leczeniu.
- Każdy proces leczenia endodontycznego rozpoczynamy od diagnostyki. Oceniamy stan zdrowia zęba, wykonujemy zdjęcie RTG zainfekowanego zęba Pacjenta, co pozwala na dokładne zlokalizowanie stanu zapalnego w korzeniach zęba.
- Następnie przystępujemy do leczenia kanałowego, czyli usunięcia zainfekowanej lub zniszczonej tkanki z wnętrza zęba.
- W celu minimalizacji bólu stosujemy miejscowe znieczulenie.
- Podczas leczenia wykorzystujemy mikroskop stomatologiczny, dzięki któremu w dużym przybliżeniu możemy dokładnie usunąć bakterie i oczyścić kanał zębowy.
- Kolejnym etapem jest odbudowa zęba przy wykorzystaniu kompozytów, aby przywrócić mu funkcjonalność.
- Leczenie kanałowe osłabia ząb, dlatego czasami wykorzystujemy korony lub nadkłady, czy też wkłady koronowo-korzeniowe do odbudowy zęba, aby go wzmocnić.
Naszym celem jest wzmocnienie zęba, aby mógł spełniać swoje funkcje przez kolejnych kilka lat. W celu zapewnienia długotrwałych efektów leczenia zalecamy regularne wizyty kontrolne, podczas których monitorujemy stan zęba i dbamy o jego dalsze zdrowie.
W przypadku podejrzenia chorób zęba, należy zgłosić się do stomatologa. Im szybciej wyleczymy ząb, tym większe prawdopodobieństwo jego wyleczenia i zatrzymania.
Objawy, które powinny zaniepokoić Pacjenta:
- przewlekła wrażliwość zębów na gorące lub zimne płyny;
- wrażliwość podczas jedzenia słodyczy;
- stały, pulsujący ból zęba;
- wrażliwość podczas gryzienia;
- bóle spowodowane zmianami ciśnienia atmosferycznego;
- obrzęk dziąseł.